عضویت    ورود
ورود به سایت
» » » پیشگیری و آگاهی بخشی در بحث مبارزه با مواد مخدر بسیار مهم و ضروری است


پیشگیری و آگاهی بخشی در بحث مبارزه با مواد مخدر بسیار مهم و ضروری است

[hide][/hide]

پیشگیری و آگاهی بخشی در بحث مبارزه با مواد مخدر بسیار مهم و ضروری است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان مینودشت سید رضا طباطبایی فرماندار شهرستان مینودشت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه بمناسبت هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر  اظهار داشتند  یکی از معضلات و آسیبهای مهم اجتماعی که  امروزه بصورت سازماندهی شده دنبال میگردد و خسارات و تلفات فراوانی را  در ابعاد مختلف متوجه جوامع نموده است بحث اعتیاد می باشد. این بلای خانمان سوز و افیون جامعه جهانی و بشریت ابزاری شده تا عده ای سوء استفاده کننده و سودا گر مواد مخدر به دنبال بهره برداریهای اقتصادی اجتماعی و امنیتی بوده و گاها اقشار فعال ، پویا و آینده سازان نظام سیاسی را طعمه قرار داده تا جامعه را دچار آسیب ، عقب ماندگی ،نارسایی و شوک قرار دهند.

 ایشان افزودند در قالب شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان دستگاهها و سازمانهای متعدی با توجه به وظایف سازمانی خود و اهداف تعریف شده در حوزه های مختلف بویژه در سه اصل پیشگیری ، درمان و مبارزه اقدام و فعالیت میکنند. در بحث مقابله و مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی در نوک پیکان و خط مقدم قرار دارد و این عزیزان اقدامات مثبتی و خوبی از قبیل شناسایی ، کشف و انهدام مواد مخدر داشته اند و همواره این موضوع بعنوان یک دغدغه جدی و اولویت مهم در دستور کار آنان قرار گرفته است. این نیروها در اقصی نقاط کشور و بخصوص در مرزها از جان خود مایه میگذارند و بعضا در این راستا به شهادت میرسند که ما باید به نحوی قدردان زحمات و رشادتهای آنان باشیم. نکته ای  که باید به آن توجه شود اینست که در این امر خطیر و مهم همه ما وظیفه داریم در هر پست و مقام و جایگاهی که هستیم تعامل ، هوشیاری و مراقبتهای لازم را داشته باشیم تا بحمد ا... کمترین آسیب ، صدمه، تهدید و چالیش متوجه جامعه گردد     
وی خاطر نشان نمودند نکته دوم که باید مد نظر قرار گیرد بحث درمان افرادی است که گرفتار این مواد شده و در دام مصرف و استفاده از آن قرار گرفته و به نوعی وابستگی به آن پیدا کرده اند در همین راستا لازم ست دستگاههای ذیربط از قبیل شبکه بهداشت و درمان ، اداره بهزیستی ، مراکز درمانی در تعاملات با یکدیگر  و با حساسیت ویژه بستری را فراهم نمایند تا  با پشتیبانی و حمایت های لازم هم به لحاظ درمانی و هم به لحاظ روحی و روانی کسانی که گرفتار اعتیاد شده اند و تمایل به ترک دارند را حتی در صورت امکان بصورت رایگان  درمان نمانید . بعضا ما شاهد این موضوع بوده ایم که برخی از افرادی که قبلا  مواد مصرف میکرده اند با درمان بموقع وارد یک مرحله جدید از زندگی خود شده و دارای شغل و حرفه گردیده و موفقیتهایی را بدست آورده اند.     
ایشان عنوان نمودند نکته سوم بحث پیشگیری و جلوگیری از گرایش  به مصرف مواد مخدر در جامعه بخصوص در بین نوجوانان و جوانان که بیشتر در معرض این آسیب قرار دارند می باشد. بدون شک  اصلی ترین و مهم ترین موضوع در بحث مبارزه با مواد مخدر که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد حوزه پیشگیری است و  این امر از طرق مختلف از جمله آگاهی بخشی ، آموزش ، حساس سازی خانواده ها ، فرهنگ سازی و ... امکان پذیر است.در این راستا  استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش ، دانشگاهها ، دستگاههای متولی امورات فرهنگی ، ائمه جمعه و جماعات، هنرمندان و ورزشکارن و رسانه ها  با هدف تببین و تشریح مضرات ، عوارض و آسیبهای ناشی از مصرف موادمخدر و مخصوصا مواد صنعتی در طول سال و بویژه در هفته مبارزه با مواد مخدر که از 30 خرداد الی 5 تیر می باشد مورد تاکید است زیرا هر چه قدر در حوزه ارتقای سطح آموزش ، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی سرمایه گذاری شود قطعا هزینه های کمتری در حوزه مبارزه با مواد مخدر پرداخت میشود.
وی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از مجموعه اقدامات و فعالیتهای اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان اظهار نمودند با توجه به آثار و  پیامدهای مخرب ناشی از مصرف مواد مخدر در ابعاد بهداشتی ، اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و امنیتی لازم است کلیه مسئولین ، صاحبان فکر و اندیشه و سازمانهای مردم نهاد و سایر آحاد جامعه با دغدغه مستمر و مشارکت حداکثری در جبهه مقدس امر مبارزه با مواد مخدر به خصوص در حوزه پیشگیری ایفای نقش نمایند تا شاهد کنترل و یا کاهش آمار گرایش به اعتیاد در سطح جامعه باشیم.

 


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • نویسنده : مینودشت
  • بازدید : 192
  • نظرات : 0
  • کد خبر : 2156

نظرات این مطلب :

آرشیو

<    «  دی 1399  »    >
شیدسچپج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 

پیوندها

آمار

آمار بازدید
بازدید امروز: 130
بازدید دیروز: 30
بازدید ماه:7798
بازدید سال:160206
بازدید کل:828432